Wystawa w Wielkiej Zbrojowni

 

 

Zapraszamy w dniach 24-30 czerwca 2013 do Wielkiej Zbrojowni, gdzie prezentowana będzie wystawa prac studentów naszej uczelni pt. Wokół stołu.

Nic nie zastąpi wspólnej obecności przy stole. Czasu, który siedząc przy nim, poświęcamy sobie nawzajem. To najważniejszy punkt domostwa i jeden z najbardziej nacechowanych emocjonalnie, społecznie i kulturowo obiektów. Prezentująca dokonania młodego pokolenia gdańskich twórców wystawa “Wokół stołu” eksploruje temat codzienności, dla której punktem odniesienia stanie się ten, obecny niemalże w każdej przestrzeni, mebel wraz z całym bogatym imaginarium odniesień. Obiekt ten nie powinien być rozumiany jedynie jako wyrób przemysłu meblarskiego. Stół, zwłaszcza wtedy, gdy się do niego zaprasza, to bowiem także całe, skoncentrowane wokół wydarzenie. W napisanej przez Karen Blixen “Uczcie Babette”, biesiada przy stole przenosi się z wymiaru rzeczywistego w pozaempiryczny. Uczestnicy spotkania stają się radośni i otwierają się na „smaki życia”. Staje się to możliwe dzięki niezwykłej kucharce-artystce, która tworzy dzieło sztuki – ucztę.

Zaaranżowana w surowym wnętrzu Wielkiej Zbrojowni przestrzeń wystawy, której dominującym elementem staną się warsztatowe, wykonane z drewna blaty, nawiązuje do idei wspólnego dyskutowania i wymiany doświadczeń podczas organizowanych wokół stołu spotkań. Mebel ten bowiem stanowi przyczynek do przenikających się procesów. Tu toczą się rozmowy i spory, pojawiają się wyznania, zapadają decyzje, do głowy najlepsze pomysły, tu często rodzi się kultura. Zdarzają się chwile, gdy wyraźnie widać wymianę myśli, przejście na inny poziom porozumiewania się. Koncepcja wystawy opiera się na zachęceniu do wymiany poglądów, spostrzeżeń i refleksji, gdzie zarówno zwiedzający, jak i młodzi artyści na równych prawach staną się beneficjentami takiego układu.

Wystawa, mająca odzwierciedlać żywotność i różnorodność młodej, gdańskiej sceny artystycznej, oferuje także osobisty wgląd w szczególną sferę akademickiego świata. Pomimo znaczących różnic pomiędzy uczestniczącymi w przedsięwzięciu artystami z punktu widzenia ich prac i zaplecza, łączy ich wspólne miejsce, które oddziaływuje na ich twórczą działalność. Powstające w różnorodnych technikach prace są wyrazem poszukiwań w zakresie uznawanych za tradycyjne dziedzin, jak malarstwo, rzeźba, grafika i rysunek, a także w obszarze nowych mediów oraz wzornictwa. Pokazane na wystawie, funkcjonalne i ergonomiczne, ale też konceptualne czy bardziej ulotne miały swój początek podczas dyskusji przy pracownianym stole. Wystawa powstała w wyniku bliskiego dialogu z młodymi twórcami kształcącymi się w murach Akademii i jest efektem złożonego procesu koncentrowania i dekoncentrowania uwagi. Jest jak ożywiona dyskusja podczas uczty, która rozbrzmiewa w swej charakterystycznej polifonii.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s